Tunni kokkuvõte ja ettekanne bioloogias teemal "Hingamise tähendus. Hingamisorganid. Kopsude ehitus." Bioloogia. Inimene ja tema tervis (8. klass). Tunni kokkuvõte "Hingamise tähendus. Hingamissüsteemi organid."

Dokutšajeva Jelena Ivanovna

bioloogia õpetaja


GBOU keskkool "Tervisekool" nr 404

Bioloogia ja inglise keele tund teemal:

"Hingamisorganid: struktuur ja funktsioonid"

Tunni eesmärgid:

    Hariduslik:

      uurida hingamiselundite ehituslikke iseärasusi seoses nende funktsioonidega;

      paljastada hingamisprotsessi olemus, selle tähtsus ainevahetuses;

      õppige neid kutsuma mitte ainult vene, vaid ka inglise keeles (sõnavara laiendamine)

      arendada monoloogioskust

      ehituse arendamine "Mul on ..."

      õppige õigesti hingama.

    Arendamine:

      jätkata hügieenialuste (hingamisteede hügieenireeglite) kujundamist;

      arendada mälu, tähelepanu, mõtlemist;

    Hariduslik:

      kasvatada hoolivat suhtumist oma kehasse, oma tervisesse, teiste tervisesse;

      tooge analoogia: hingamine on elu; inimese kopsud on meie planeedi kopsud (taimne maailm)

      õppida rühmas töötama.

TUNNIDE AJAL

I. Organisatsioonimoment

II. Algteadmiste uuendamine

Bioloogiaõpetaja küsimused:

1) Millises keskkonnas me elame? (maa-õhk).

2) Mis gaas siseneb meie kehasse õhust? (hapnik)

3) Millise protsessi jaoks vajavad inimesed ja kõik elusorganismid hapnikku? (hingamiseks).

4) Milliseid gaase me hingates välja hingame? (Süsinikdioksiid).

5) Milline elusorganismide kuningriik varustab atmosfääri hapnikuga? (Taimeriik fotosünteesis)

– Miks nad ütlevad: hingamine on elu?
Kas elundi struktuur mõjutab selle funktsiooni?
Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele püüame tänases tunnis vastuseid leida.

III. Uue materjali õppimine (inglise keele õpetaja)

Nagu arvasite, on meie tänase tunni teemaks “Hingamiselundid” või “Hingamissüsteemi organid” (tunni teemat tutvustavad mõlemad õpetajad)

Meie tunni eesmärgid: (bioloogiaõpetaja)

1. Uuri välja, millised elundid on hingamisprotsessis kaasatud.

2. Õppige neid kutsuma mitte ainult vene, vaid ka inglise keeles (sõnavara laiendamine)
3. Õppige õigesti hingama.

Hingetõmme - See on protsesside kogum, mis tagab hapnikuga varustamise, selle kasutamise orgaaniliste ainete oksüdeerimisel ning süsinikdioksiidi ja mõnede muude ainete eemaldamisel.

Hapnikku leidub meid ümbritsevas õhus ja seda varustavad keha hingamissüsteemid.

Hingamise tähendus(2 õpetajat)

    Keha varustamine hapnikuga (inglise keele õpetaja kirjutab tahvlile "hapnik"Ja hääldab, kordavad õpilased tema järel)

    Süsinikdioksiidi eemaldamine (inglise keele õpetaja kirjutab tahvlile "süsinikdioksiid" ja hääldab)

    Orgaaniliste ühendite oksüdeerimine inimese eluks vajaliku energia vabanemisega (energia)

    Ainevahetuse lõppproduktide (veeaur, ammoniaak, vesiniksulfiid jne) eemaldamine

Uut teemat tutvustavad ühiselt kaks õpetajat. Bioloogiaõpetaja räägib iga hingamiselundi funktsioonidest ning inglise keele õpetaja tutvustab sõnavara järgmiselt: bioloogiaõpetaja nimetab hingamiselundi ja selgitab selle organi funktsioone ning õpilased panevad kirja selle organi põhiteabe. inglise keele õpetaja keel kutsub inglise keeles sama keha, õpilased kordavad seda sõna ja tõmbavad sellele jaotusmaterjalis alla (LISA 1).

ülemised hingamisteed

Normaalse hingamise ajal peab õhk läbi minema ninaõõnes, mis on jagatud osteokondraalse vaheseinaga kaheks pooleks. Mõlemas pooles on looklevad ninakäigud, mis suurendavad ninaõõne pinda. Nende seinad eritavad lima, mis muudab sissehingatava õhu niiskeks, hoiab endas tolmu ja mikroorganisme. Seal on palju veresooni, mis soojendavad sissehingatavat õhku. Nina abil tunneme erinevaid lõhnu ning kaitseme end aevastamisega.Ninaõõs avaneb ninaneelu, sealt edasi kõri.

Hingamissüsteem

Hingamisteed JaHingamisteede osa

    Ninaõõs Kopsud

(Õhk puhastatakse, (gaasivahetus keha vahel

niisutatud, soojendatud) ja keskkond)

3. Hingetoru

(õhu läbimine bronhidesse)

4. Bronhid

(õhu läbimine kopsudesse)

Skeemi kirjutab inglise keele õpetaja üles ja tutvustab sõnavara, bioloogiaõpetaja esitab materjali suuliselt.

Nina hügieen

    Haige inimene, kes ei järgi hügieenieeskirju, muutub nakkuse allikaks.

Kõri on 10-12 cm pikkune ja 15-18 mm läbimõõduga kõhrekujulistest poolrõngastest moodustunud toru, mistõttu hingetoru luumen on alati avatud. Sissepääs kõri söömise ajal sulgeb epiglotti. Samuti eritab see lima, mis puhastab õhku.

Karjumine kahjustab häälepaelu, mis võib põhjustada põletikku, kähedust või häälekaotust. Sosistades sidemed lõdvestuvad. Häälepaeltele avaldavad negatiivset mõju sagedased hingamisteede põletikud, suitsetamine ja alkohol.

Põhjas hingetoru jaguneb 2 bronhiks.

Suurte toidutükkide allaneelamisel võite hingetoru lämbuda ja blokeerida. Rahvatarkus ütleb: "Kui ma söön, olen kurt ja tumm."

Põletikuliste protsesside korral tekib köha, mis aitab eemaldada lima hingamisteedest.

Kopsud

Kopsud on suur paariskoonusekujuline organ. Seal on parem ja vasak kops. Need koosnevad kopsuvesiikulitest. Nende vesiikulite seinad on väga õhukesed ja koosnevad ühest rakukihist. Kopsurakud eritavad bioloogiliselt aktiivseid aineid, mis takistavad kopsupõiekeste kokkukleepumist ja neutraliseerivad kopsudesse sattunud mikroorganisme.

. Hingamisteede hügieen

Suitsetamine rikub bioloogiliselt aktiivsete ainete füsioloogilisi omadusi, kopsud kleepuvad kokku ega osale gaasivahetuses.

IV. Uue materjali konsolideerimine. (Inglise keele õpetaja)

Nüüdsinalljagamasisse 4 rühmadkohtakolm.

Esmane sõnavara konsolideerimine. (Õpilased jagunevad 4 rühma, igaühele antakse sõnade transkriptsioonide loend, nad peavad sõnadele alla kirjutama, samas kui iga rühma jaoks on sõnad erinevad)

Peaksite sõnad kirjutama nende transkriptsioonide abil.

["neɪz(ə)l] ["kævətɪ]

["brɔŋkaɪ]

["lærɪŋks]

["või(ə)l] ["kævətɪ]

      Mäng "Lumepall" (Mänglumicom).

Mängime mängu. Esimene õpilane peaks nimetama ühe hingamiselundi ja näitama, kus see asub. Seejärel kordab teine ​​õpilane esimest sõna ja kutsub oma sõna. Näiteks: mul on ninaõõs: mul on ninaõõs, kõri, ….

      Õigekirjaoskuste harjutamine.

Igal rühmal on pilt inimesest. Inimkeha pildile tuleks kleepida erinevad hingamiselundid ja seejärel allkirjastada ( tellida) neid. Selle ülesande täitmiseks on teil aega 5 minutit.

Nüüd lase s Kontrollima ! (Töö lõpus riputatakse rühmade tööd magnettahvlile ja hinnatakse koos järgmiste kriteeriumide järgi: organite järjestus, inglise keeles sõnade õige kirjapilt)

      laulHingamissüsteem". Kuulake ja öelge, millist hingamiselundit on laulja selles laulus maininud. Laula laulu.

      LE aktiveerimine kõnes.

Grupitöö. Moodusta etteantud sõnadest laused ja tõlgi need vene keelde. Kasutage sulgudes olevaid sõnu. (3. lisa)

1 Grupp: /nina/hingamine/me/peame/läbi

(Peame hingama läbi nina)

    Grupp: soojendab/sisene/a/õõnsust/puhastab/ninna/õhku/ja/niisutab

(Ninaõõnes õhk soojeneb, puhastatakse ja muutub niiskeks.)

Kui lause tõlkimisega on probleeme, lisame 1 osa laulust « Hingamisteede süsteem” ja küsige, millisest hingamiselundist me räägime.

    Grupp: on/on/kopsude/ohtlik/suitsetamine

(Suitsetamineohtlikultjaokskopsud. )

    Grupp: kõri/the/vocal/in/codes/there/ are

      Õppetunni kokkuvõte

proovige ennast(materjali fikseerimine rühmades või kodutöö)

Keha nimi on vaja korreleerida selle funktsiooniga, mida see täidab, pannes iga numbri kõrvale vajaliku tähe. (Lisa 4)

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

Kas teile tund meeldis? Milliseid hingamiselundeid tunnete ära? Kas saate neid inglise keeles nimetada? Kuidas õigesti hingata: nina või suu kaudu? Mis on meie kopsudele ohtlik?

XI. Kodutöö

Õppige sõnu, harjutage täielikku hingamist

Organite kohta hingamine (hingamissüsteemi organid)

Pneumaatiline tee Organ hingamine

    Ninakopsud

ninaõõnde kopsud

(nina)

    Kõri

kõri

(Siin on häälekoodid.Siin asuvad häälepaelad

    Hingetoru

hingetoru

    Bronhid

bronhid ( a bronhid )

    Suuõõs -an suuline õõnsus

[" brɔŋ kaɪ]

[ trə" kiːə]

[" læ rɪŋ ks]

[ lʌŋ z]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" või(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[" või(ə) l] [" kæ və tɪ]

[ trə" kiːə]

["või(ə)l] ["kævətɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" brɔŋ kaɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" või(ə) l] [" kæ və tɪ]

1 rühm:

a

nina

meie

peab

läbi

hingata

niisutab

sisse

a

õõnsus

puhastab

nasaalne

a

õhku

ja

soojendab

    Grupp :

    Grupp:

jaoks

on

kopsud

ohtlik

suitsetamine

4. rühm:

kurgus

a

vokaal

sisse

koodid

seal

on

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

Nosareva T.Yu., bioloogia, geograafia ja keemia õpetaja

MBOU "Lesozavodskaya keskkool" Konosha külas, Arhangelski oblastis, 2014

Üldine õppetund teemal "Hingamine"

Tunni eesmärk:

Hariduslik: tuua süsteemi õpilaste teadmised inimese hingamissüsteemi ehitusest, funktsioonidest ja hügieenist.

Arendav: kujundada õpitud faktide ja nähtuste võrdlemise, klassifitseerimise ja üldistamise oskus.

Hariduslik: Jätkata tervisliku eluviisi vajaduse kujundamist.

Sissejuhatus õpetaja poolt. Tänases tunnis meenutame, analüüsime seda, mida me hingamissüsteemi kohta teame. Selleks peame moodustama põhiküsimuste ja probleemide ringi. Milliseid küsimusi me teie arvates kaalume? (mis on hingamine, selle tähendus, hingamisteed, hingamismehhanism, peamised haigused jne)

Slaidil ja interaktiivsel tahvlil on märge: "Ma hingan ja seetõttu elan ..." V. Võssotski

– Kas arvate, et need sõnad sobivad meie teemaga? Miks? (Õpilased avaldavad oma arvamuse). Selle tulemusena võime järeldada, et hingamine on keeruline elutähtis protsess.

- Sõnastagem oma tunni peamised eesmärgid

Enne tunni algust kirjutatakse tahvlile tunniplaan:

I. Hingamissüsteemi ehitus ja funktsioonid.

II. Laboratoorsete tööde tegemine.

III. Bioloogiliste probleemide lahendamine

IV Esmaabi andmise reeglid. Hingamisteede hügieen.

V. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Klass on jagatud rühmadesse. Iga rühma juhib konsultant. Igale konsultandile tehti enne tööle asumist märgukiri (lisa 2).

Hingamissüsteemi struktuur ja funktsioonid.

Iga rühma esindaja loosib küsimuse numbri. 1. minuti jooksul valmistuvad õpilased küsimusele ja vastavad sellele. Teiste rühmade esindajatel on õigus oma kaaslaste vastuseid täiendada.

1. Mis on hingamine? Miks on vaja nina kaudu hingata?

2. Kuidas kõnehelid tekivad?

3. Kuidas toimub sisse- ja väljahingamine? Närviline ja humoraalne regulatsioon?

4. Kuidas toimub gaasivahetus kopsudes ja kudedes?

Laboratoorsete tööde tegemine.

Igale õpilasele antakse laboritöö tegemiseks leht tekstiga.

Laboritöö nr 1 "Kopsude elujõulisus"

Täiskasvanu, olenevalt pikkusest ja vanusest rahulikus olekus, tarbib iga hingetõmbega 300-900 ml õhku ja hingab välja sama palju. Samal ajal ei kasutata täielikult ära kopsude võimalust. Pärast iga rahulikku hingetõmmet saate sisse hingata täiendava õhukoguse ja pärast rahulikku väljahingamist võite välja hingata veel ühe portsu õhku. Maksimaalset väljahingatava õhu kogust pärast sügavaimat hingetõmmet nimetatakse eluvõimeks (VC). Selle määramiseks kasutatakse spetsiaalset seadet - spiromeetrit. Keskmiselt on kopsude elutähtsus 3-5 liitrit.

Töö eesmärk: õppida arvutama kopsude elutähtsust valemite abil.

Töö käik: kopsude elujõulisuse arvutamine. Teismeliste jaoks arvutatakse see järgmise valemiga:

Poisid vanuses 13-16 aastat:

VC \u003d ((kõrgus (cm) x 0,052)) - ((vanus (aastad) x 0,022)) - 4,2 \u003d: .

Tüdrukud vanuses 8-16 aastat:

VC \u003d ((kõrgus (cm) x 0,041)) - ((vanus (aastad) x 0,018)) - 3,7 \u003d: .

Aruandevorm:

Arvutage oma YCL valemite abil.

Võrrelge saadud tulemusi keskmise tabeliga.

Järeldusi tegema:

1) Mis väärtus on teie keha elujõulisusel?

2) Võrrelge oma YCL väärtust tabeli keskmiste andmetega.

3) Kui paljudel rühmas osalejatel on VC üle normi ja kui paljudel on see alla selle.

4) Kirjuta tulemused tööle koos töölehele.

Teatage oma töö tulemused.

Noorukite YCL-id

Vanus (aastad)

TAHAD poisid

TAHAD tüdrukuid

Fizminutka. Täna kontrollime oma kopsude mahtuvust ilma spiromeetri abita, kuid proovime seda teha “naabri suhtes” ja õhupalli abil. Igaühel on kolm katset. Niisiis, ühe väljahingamisega peate täitma õhupalli õhuga ja võrdlema õhupalli mahtu naaberriikidega. (Teine katse pärast 10 kükki). See pole kõik testid. Ilma õhupallist ühtki tilka õhku välja laskmata peate tegema mõned füüsilised harjutused:

Sirutage oma käsi palliga nii kaugele kui võimalik

Sellel kõrgusel kandke pall teisele käele

Kõrgusel võtke pall kahe käega ja painutage nii palju tagasi kui võimalik

Tänan teid väga! Kõik said suurepäraselt hakkama!

Probleemi lahendamine.

Igale meeskonnale loetakse ülesande tekst samas järjekorras nagu eelmises ülesandes. Teil on üks minut aega oma vastuse üle järele mõelda.

1. Suure Isamaasõja ajal juhtus selline episood. Meie skaut sai käsu hankida vaenlase staabist väärtuslikud dokumendid. Saksa mundrisse riietunud skaut sai polkovnikule jälile koos portfelliga, milles olid vajalikud dokumendid. Hüüdega: "Onu, ma olen elus!" - heitis skaut kolonelile kaela ja torkas nõela läbi kuklaluu ​​ajusse. Surm saabus silmapilkselt, mis võimaldas meie inimestel dokumendid enda valdusesse saada. Millisesse ajuossa nõel tabas ja millise keskuse see hävitas?

Vastus: Polkovniku koljusse torgatud nõel tabas piklikku medulla longata, kus asuvad hingamis- ja vereringekeskused.

2. Paljud algajad suitsetajad tõmbavad tubakasuitsu suhu ja lasevad seejärel välja ilma sisse hingamata. Miks võib see meelelahutus muutuda harjumuseks, millest hiljem on raske võõrutada, ja saada suitsetamise tegelikuks põhjuseks?

Vastus: Algajad suitsetajad ei arvesta sellega, et mitmed ained: nikotiin, alkohol, validool, nitroglütseriin – on võimelised imenduma seedetrakti kõikides osades, alates suuõõnest.

3. Miks haigestuvad sagedamini külmetushaigusesse lapsed, kellel on ühel või teisel põhjusel raske nina kaudu hingata? Hingamise ajal kopsudesse sisenev õhk allutatakse "steriliseerimisele". Mis kaitseb keha patogeensete mikroorganismide sattumise eest koos sissehingatava õhuga?

Vastus: Ninaõõs on vooderdatud ripsepiteeliga ja tihedalt läbi imbunud veresooned. Ninaõõnde sisenev õhk: 1) soojendatakse, 2) niisutatakse, 3) desinfitseeritakse, 4) soojendatakse. Ninakinnisuse korral hingavad lapsed suu kaudu, nii et külm ja saastunud õhk satub kopsudesse.)

4. Inimene ja iga imetaja hingavad normaalselt, kui toitu näritakse suus. Kas nad hingavad toitu neelamisel? Miks see juhtub?

Vastus: Inimestel ja imetajatel eraldab epiglottis toidu neelamisel seedetrakt ja hingamisteed, mistõttu nad hingavad toitu neelamisel.

Esmaabi(tõmmake ülesanne välja, aruteluks 1 min)

1. Esmaabi uppujale

2. Abi lämbumise vastu, mullaga katmine

3.Kliiniline ja bioloogiline surm

4. Kunstlik hingamine ja rindkere kompressioonid

Ja nüüd loen teile lühikese katkendi sellest raamatust. Püüad vastata küsimusele, mis sündmusest see räägib:

«Pärast kaldale maandumist läksime saare sisemusse. Meile tuli vastu palju peaaegu alasti inimesi, väga saledaid ja tugevaid, kes kõndisid oma küladest, käes põlevad tulemärgid ja rohi, mille suitsu nad jõid. Teised kandsid ühte suurt ümbrist ja süütasid selle igas peatuses. Siis tegid kõik sellest kolm-neli pahvi, paiskudes ninasõõrmetest suitsu välja ”(Kolumbus ja tema meeskond kohtusid põliselanikega).

Loetlege haigused, mis võivad suitsetajal tekkida

Haigused

suitsetajad

Mis on kõigest öeldust järeldus?

Väljund: ( Suitsetamine avaldab kehale väga negatiivset mõju. Veel kord veendusime, et kehas pole ühtegi organit, mida nikotiin ei kahjustaks.)

Kui head kaaslased te olete! Läbis testi suurepäraselt. Andke endale selles etapis tehtud töö eest punkte. Nüüd täida jaotusmaterjalid, mida vahetad tunni lõpus (lisa 3)

    Õppetunni kokkuvõte

Hindamislehtede järgi arvutab iga rühm välja iga osaleja ja rühma kui terviku kogutud punktide arvu. Selgitame välja produktiivseima rühma ja rühma õpilase. Palju õnne!

(muusika mängib)

"Kui ma hingan, loodan (Dum spiro, spero)"

Tõenäoliselt on nüüd need Rooma poeedi Ovidiuse sõnad saanud uue tähenduse. Hingamine on elu, samal ajal kui inimene elab, areneb, saab uusi teadmisi, muutub inimeseks, vaatab lootusrikkalt tulevikku.

Rühmatöö eest hinnete andmine.

Kirjandus.

Õpilase käsiraamat. Bioloogia. M., "Valgustus", 1996.

Batuev A.S. Bioloogia. Inimene. 9. klass Õpik. M., "Drofa", 1998.

Batuev A.S. jt. Bioloogia: Sõnastik-teatmik õpikule "Bioloogia. Inimene. 9. klass", toim. Batueva A. S. / M., Bustard, 2002.

Mash R.D. Bioloogia. Inimene ja tema tervis. Kogemuste ja ülesannete kogumine. 8-9 klass. M., "Mnemosyne", 1997.

V.S. Kooli töötuba. Bioloogia. Inimene. 9. klass M., Bustard, 2001.

Lisa 2

Perekonnanimi Õpilase eesnimi

Laboratoorsed tööd

Hingamissüsteemi struktuur ja funktsioonid.

Esmaabi

Memo rühmajuhile

Enne töötoa alustamist kontrollige, kas rühmaliikmetel on koolivarustus olemas.

Laboritööde teostamine:

Lugege töö edenemist;

Tee töö tehtud. Iga rühma liige teeb tööd iseseisvalt;

Tee tööst järeldused;

Teatage oma tulemused.

Lugege oma küsimuse teksti. Märkige aktiivsed õpilased registrisse.

Probleemi lahendus. Arutage probleemi lahendust. Teatage otsus.

Tee kokkuvõte õppetunni-seminari tulemustest. Pange oma hinded punktilehele.

Märge:

"+" - täitke õige vastus

"+" - õige, kuid mitte täiesti täpne vastus

"?" - puudulik vastus

"^" – polster

3. lisa

Hingetõmme- füsioloogiliste protsesside kogum, sealhulgas gaasivahetus keha ja keskkonna vahel ning keeruline biokeemiliste reaktsioonide ahel, mis hõlmab hapnikku. Hingamissüsteem- spetsiaalsed organid gaasivahetuseks keha ja keskkonna vahel. (Hingamissüsteem, gaasivahetussüsteem) koosneb hingamisteed (hingamisteede) Ja paaris kopsud , milles tegelikult toimub gaasivahetus (vere küllastumine hapnikuga ja süsinikdioksiidi eemaldamine)

Inimene hingab, võttes õhust hapnikku ja eraldades sinna süsihappegaasi. Iga rakk vajab eluks energiat. Selle energia allikaks on raku moodustavate orgaaniliste ainete lagunemine ja oksüdatsioon. Valgud, rasvad, süsivesikud, mis sisenevad hapnikuga keemilistesse reaktsioonidesse, oksüdeeruvad ("põlevad"). Sel juhul toimub molekulide lagunemine ja neis sisalduv siseenergia vabaneb. Ilma hapnikuta on ainete metaboolsed transformatsioonid kehas võimatud.

Inimeste ja loomade kehas puuduvad hapnikuvarud. Hingamissüsteem (hingamissüsteem) varustab seda keha pidevalt. Märkimisväärses koguses süsihappegaasi kogunemine ainevahetuse tagajärjel on organismile kahjulik. CO 2 eemaldamist organismist teostavad ka hingamisorganid.

Hingamissüsteem

Organ Struktuur Funktsioon
ninaõõnes Vooderdatud ripsmelise epiteeliga; sügavuses asub lõhnaelund – rühm närvirakke, mis tajuvad lõhnu Puhastamine, niisutamine, õhu soojendamine, lõhnastamine
Ninaneelu Nina- ja suuõõne vaheline ruum, mis on vooderdatud ripsmelise epiteeliga Õhu niisutamine
Kõri Rühm kõhre, mis on ühendatud sidemetega (suurimad on kilpnäärme kõhr ja epiglottis) ja moodustavad häälekõrva. Õhujuhtivus, heli tekitamine; neelamisel sulgeb epiglottis kõri sissepääsu
Hingetoru(toru 10-12 cm) Kõhrelised poolrõngad, mis on ühendatud sidemetega; sisepind on vooderdatud ripsmelise epiteeliga, mis eritab lima Õhujuhtivus, täiendav õhupuhastus tolmust ja mikroorganismidest
Bronhid Kõhrerõngastest koosnev torukeste võrk; oksad igas kopsus Õhujuhtivus
Kopsud. Pleura Sidekoekott kopsu pinnal, vedelikuga täidetud; koosneb kahest kihist, mille vahel paikneb pleuraõõs, täidetud pleura vedelikuga Pleuraõõnes oleva negatiivse rõhu tõttu venitatakse kopsud inspiratsiooni ajal; pleura vedelik vähendab hõõrdumist hingamisel
Kopsud. Alveoolid Vesiikulid, mis koosnevad ühest epiteelirakkude kihist ja on tihedalt seotud kapillaaride võrku Gaasivahetus hapniku ja süsinikdioksiidi difusiooni teel läbi kapillaaride seinte nende gaaside kontsentratsiooni erinevuse tõttu kapillaarides ja alveoolides

Hingamissüsteemi elutähtis aktiivsus

Hingamise tähendus:

  • organismi varustamine hapnikuga ja selle kasutamine redoksprotsessides
  • liigse süsihappegaasi tootmine ja eemaldamine organismist
  • mõnede ainevahetuse lõpp-produktide eemaldamine: veeaur, ammoniaak, vesiniksulfiid ja muud gaasid

See on teema kokkuvõte. "Hingetõmme. Hingamissüsteem ». Valige järgmised sammud:

  • Minge järgmise kokkuvõtte juurde:

Volkova Tatjana Viktorovna,

bioloogia õpetaja,

kõrgeima taseme kõrgeima kategooria spetsialist, riigiasutus "Kostanay linna Akimati haridusosakonna keskkool nr 19"

Hinne: 8

Tunniplaani kuupäev

Õppetund bioloogia

Tunni teema: "Hingamise tähendus. Hingamissüsteemi organite ehitus ja funktsioonid" - (pabertahvel lk 3- dokument Microsoft kontor Sõna ).

Tunni eesmärk (pabertahvel, lk 2) :

uurida hingamiselundite ehituslikke iseärasusi seoses nende funktsioonidega.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik: vormi pilt hingamise kui elutähtsa protsessi tähtsust; teha kindlaks seosed hingamisteede (õhu)teede ehituse ja funktsioonide vahel, selgitada välja hääle kujunemise mehhanismid;

Arendamine: parandada teadusliku teksti, tabeli, jooniste, videomaterjaliga töötamise oskust, loogilise mõtlemise oskustja vormistada vaimsete operatsioonide tulemused suulises ja kirjalikus vormis,kujundada oskust pidada teaduslikku dialoogi;

Hariduslik:

harida õpilasi kõnekultuuris, hoolikas suhtumises oma kehasse, oma tervisesse, teiste tervisesse.

Tunni tüüp: uute teadmiste uurimise ja esmase kinnistamise tund probleemõppe elementidega.

Õppevorm: individuaalselt, frontaalselt, paaris- ja rühmades.

Õppetundide meetodid: reproduktiivne, osaliselt uurimuslik (seotud katsete püstitamise ja selgitamisega), probleemmeetod (probleemsete ülesannete lahendamisel), iseseisev töö õpikuga ja uue teabe analüüs.

Varustus: kõri mudel, inimese torso siseorganitega, pabertahvel, videomaterjalid "Hingamise tähendus", "Ninaõõne ehitus", "Elektrooniline bioloogia käsiraamat. 8. klass "(Volkova T.V., ISBN 978-601-7438-01-2) , interaktiivne tahvel, arvuti.

Hingamise ajal loodan.

(Rooma luuletaja Ovidius).

Tundide ajal

Tunni etapp

Õppematerjali sisu

MO

FOPD

Ettevalmistus EAEA, UNT jaoks

Ülesanded funktsionaalse kirjaoskuse arendamiseks

Individuaalne parandustöö

ma . Org.

hetk

II .Teadmiste värskendus:

III . Motivatsioon

ma IV . Uuring n/m:

V . Kinnitama

ei

VI . järeldused

VII . Anna mulle teada

tunni tulemused.

VIII . D/W:

VIII .

Peegeldus:

Tund on interaktiivne

Õpilane ei ole passiivne

Ta on asjade keerises

Teeb palju avastusi

Mida ta tunnis õpib

See viib arenguni.

Bioloogilise probleemi lahendamine (pabertahvel, lk 3) :

(Õpilased jagatakse 3 rühma, iga rühm saab bioloogilise ülesande).

AGA) Inimene võib elada ilma toiduta mitu nädalat, ilma veeta - mitu päeva, ilma hapnikuta - mitte rohkem kui 10-20 minutit. Selgita miks?

B).Rooma poeet Ovidius kirjutas : "Kui ma hingan ma loodan". Mida ta öelda tahtis? Põhjenda oma vastust.
IN). Kui palju õhku (kuupmeetrit) kulutab 25-liikmeline klass 45 tunni tunni jooksul hingamisele, kui üks üheksandik teeb keskmiselt 16 hingetõmmet 1 minuti 500 cm kuupõhu kohta?

(pabertahvel, lk 4).

Tagasi antiikajast hingetõmme peetakse elu põhjuseks.

Selgitage ütlust "Me vajame seda nagu õhku" mis seda tõestab.

(Inimesed on märganud, et ilma õhuta sureb inimene mõne minuti pärast (kõige rohkem 10 ja treenitud organism 20 minuti pärast).

Õpetaja: inimesed ei teadnud pikka aega, et hermeetiliselt suletud ruumis kulub ühe inimese hingamiseks 2 meetrit 3 õhku 1 tund. Nii suri 1846. aastal laeval "Mary Soames" pataljon sõdureid, kes tormi ajal trümmis varjusid, kuigi laev jäi absoluutselt vigastamata.

(pabertahvel, lk 5).

Pärast videoklipi “Hingamise tähtsus inimesele” vaatamist vasta probleemsetele küsimustele:

    Aga miks me hingame?

    Mis tähtsus on hingamisel igale elusorganismile, sealhulgas inimesele?

(Õpetaja koos klassiga arutab neid probleemseid küsimusi ja jätkab tunni eesmärkide edastamisega, teeb vajalikud järeldused.)

Avage märkmikud ja kirjutage üles tänase tunni teema.

Teema: “Hingamise tähendus. Hingamissüsteemi organite ehitus ja funktsioonid.

Tunni eesmärgid: (pabertahvel, lk 6).

1. Kas sa tead… (pabertahvel, lk 7).

et täiskasvanu teeb 15-17 hingetõmmet minutis (umbes 2 tuhat korda päevas) ja vastsündinud laps 1 hingetõmmet sekundis. Hingamine ei lakka töötamast inimese sünnist kuni surmani, sest meie keha ei saa eksisteerida ilma hingamiseta. On tõestatud, et täiskasvanu hingab välja 4 klaasi vett päevas (umbes 800 ml) ja laps - umbes kaks (umbes 400 ml). Täiskasvanul läbib kopse umbes 7 tuhat liitrit õhku.

2. Töö terminitega(pabertahvel, lk 8).

Põhimõisted ja mõisted tunnis.

Hingamine, hingamisteed, ninaõõs, ninaneelu, kõri, epiglottis, häälepaelad, häälepaelad, Aadama õun, hingetoru, bronhid, bronhioolid, alveoolid, kopsud.

3. Hingamise tähtsus(pabertahvel, lk 9).

kasutades R. Alimkulovi toimetatud õpiku lk 163 lõike 37 materjali, täita klaster "Hingamise tähendus":

CO 2 moodustumine ja eemaldamine

Keha pakkumine

hapnikku


Hingamise tähendus


Osade ainevahetuse lõpp-produktide eemaldamine: veeaur, ammoniaak, vesiniksulfiid ja muud gaasid

Orgaaniliste ühendite oksüdeerimine (lagundamine) inimese eluks vajaliku energia vabanemisega


Klassi vestlus:

Orgaaniline aine + hapnik = süsihappegaas + vesi + energia

Oksüdatsioonivõrrandist näeme, et elusorganismi, sealhulgas inimese eluks on vajalik energiat. Kust see tuleb?

Eks me hingame energia järele, st. Hapnik on elusorganismi elu alus.

Mis on siis hingamine? (märkmiku sissekanne).

Hingetõmme - See on protsesside kogum, mis tagab hapnikuga varustamise, selle kasutamise orgaaniliste ainete oksüdeerimisel ning süsinikdioksiidi ja mõnede muude ainete eemaldamisel.


4). Hingamissüsteemi struktuur ja funktsioonid(pabertahvel, lk 10).

Hingamisorganid on keha õhuväravad.

AGA).Bioloogiline ülesanne:

Kujutage ette õhuhapniku molekuli, mis siseneb sissehingamise ajal kopsudesse. Jälgige vaimselt teed, mida see molekul koos õhuga ninasõõrmetest kopsudesse viib, ja täitke "Hingamissüsteemi" diagramm. Kontrolli oma vastust.

Inimese hingamissüsteem välist hingamist tagavate elundite kogum (gaasivahetus sissehingatava atmosfääriõhu ja vere vahel).


B). Hingamisteede (õhu) teed jagatud ülemiseks (ninaõõs, ninaneelu ja kõri) ja alumiseks (hingetoru ja bronhid) (pabertahvel, lk 11).

IN). Ülesanne:

Hingamissüsteemi organite ehituse ja funktsioonide uurimise käigus püüame täita tabeli. Palun joonistage see uuesti.

(Parem on tabel eelnevalt välja printida ja levitada, et mitte raisata sellele tunniaega).

Tabel "Hingamissüsteemi organite struktuur ja funktsioonid":

Oreli nimi

Struktuur

Funktsioonid


G). Ülemised hingamisteed: ninaõõs ja ninaneelu

aga). Hingamisteed saavad alguse ninaõõnest(pabertahvel, lk 12).

“Ilma ninata, mees teab, mida

lind ei ole lind, kodanik ei ole kodanik,

Lihtsalt võta ja viska aknast välja!”

N. V. Gogol.

Aga tõsiselt, miks oli inimesel nina? Lõppude lõpuks polnud tema esivanematel - inimahvidel seda! Selle teadasaamiseks soovitan pärast vaatamist küsimustele vastatavideo ninaõõne kohta:

    Millised nina struktuursed omadused aitavad tal selle funktsiooniga toime tulla?

(Ninaõõs on eraldatud suuõõnest spetsiaalse vaheseinaga - suulae. Tavalise hingamise ajal liigub õhk ninaavade kauduninaõõnes , mis on jagatud osteo-kõhre vaheseinaga (see annab ninale kuju) kaheks pooleks. Mõlemas pooles on looklevad ninakäigud, mis suurendavad ninaõõne pinda. Need on seestpoolt vooderdatud limaskestaga, mis sisaldab ripsmelise (ripsmelise) epiteeli rakke, veresooni ja lima eritavaid näärmeid. Täiskasvanul eritab limaskest päevas 0,5 liitrit lima. Kui ripsmed ei eemaldaks hingamisteedest tolmu, siis 70 aasta pärast koguneks kopsudesse 5 kg tolmu.

Ninaõõned on varustatud tundlike rakkudega, mis tagavad kaitsefunktsiooni: aevastamise refleks).

    Millised on nina funktsioonid?

(hoiab kinni tolmuosakesed ja mikroorganismid, mis settivad õõnsuse seintele;soojendab ja niisutab sissetulevat õhku; haistmine; kõnes ja näoilmetes osalemine).

See on huvitav…

    Ripsepiteel toob välja kuni 20-30 grammi tolmu päevas.

    Kui ripsmed ei eemaldaks hingamisteedest tolmu, siis koguneks 70 aastaga kopsudesse 5 kg.

    Täiskasvanul eritab nina limaskest 0,5 liitrit lima.

b). Nina hügieen (pabertahvel, lk 13).

Videofragment "Aevastamine ja köhimine".

sisse). Tähelepanekud: "Kontrollige õhu läbipääsu ninakäikudest"

(pabertahvel, lk 14).

Kogemus: sulgege üks ninakäik ja tooge teise kerge vatitükk. Õhujuga viskab selle väljahingamisel eemale ja surub sissehingamisel vastu ninaava.(Seda tehnikat saab teemal näidata).

Ninaõõnest siseneb õhk sisemiste ninasõõrmete kaudu ninaneelu (ülemine neelu) - choanami, ja siis kurku alla millega suuõõs suhtleb. Seetõttu saame hingata suu kaudu.

G). Bioloogiline ülesanne: Mis juhtub, kui hingame pakase ilmaga läbi suu? Selgita miks.

Neelu läbib seede- ja hingamisteid. Toit neelust siseneb söögitorru ja õhk läbi kõri hingetorusse (hingetoru), mis algab kõriga.

D)) Ülemised hingamisteed: kõri(pabertahvel, lk 15).

aga). Kõri struktuur.

Iseseisev töö õpikuga ülesandel:

kasutades R. Alimkulovi toimetatud õpiku lk 164 lõike 37 materjali, täida klaster "Hingamise tähendus":

    Millega on vooderdatud kõri sisepind? (limaskesta).

    Mis on kõri suurim kõhr? (kilpnääre).

    Milline kõhr sulgeb neelamise ajal kõri sissepääsu? (epiglottis).

Õpetaja: Kõri näeb välja nagu lehter. See on seestpoolt vooderdatud limaskestaga ja varustatud retseptoritega - refleksköha. Seinad on moodustatud mitmest kõhrest. Kõhred on omavahel poolliikuvalt ühendatud. Suurim kõhr on kilpnäärme kõhr, mis kaitseb kõri eest. Meestel ulatub see mõnevõrra ettepoole, moodustades Aadama õun. Neelamisel suletakse kõri sissepääs kõhrega - epiglottis.

b). Tähelepanekud (pabertahvel, lk 16).

(Kilpnäärme kõhr tõuseb allaneelamisel ja naaseb seejärel oma vanale kohale. Selle liigutusega sulgeb epiglottis hingetoru sissepääsu ja sülje või toidubooluse liigub seda mööda söögitoru sillana.)

1. Otsige üles kõri. Tehke mitu neelamisliigutust. Mis saab kurgust?

2. Uurige, mis juhtub hingeõhuga neelamise ajal. Tehke veel üks neelamisliigutus ja veenduge, et see tõsiasi vastab tõele.

(Hingamine seiskub. Keel sulgeb ninaõõnde sissepääsu, epiglottis blokeerib hingetoru sissepääsu. Seetõttu ei saa neelamise ajal õhk kopsudesse).


sisse). heli moodustamine(pabertahvel, lk 17).

Kõri kõhrede vahel on limaskestade voldid - häälepaelad . Alumine paar osaleb hääle moodustamises. Ees on sidemed kinnitatud kilpnäärme kõhre külge ja taga - paremale ja vasakule arytenoid kõhrele. Kui arütenoidsed kõhred liiguvad, võivad sidemed kokku tulla ja venitada. Häälepaelte vahelist ruumi nimetatakse glottis.

    Väljahingamisel liigub õhk läbi hääletoru ja paneb häälepaelad vibreerima, mille tulemuseks on heli.

    Kimpude vibratsioonisagedus on 80 kuni 10000 Hz.

Tüdrukute ja poiste hääled praktiliselt ei erine, alles noorukieas hakkavad nad muutuma - purunema (kõhre ja sidemete ebaühtlase kasvu tõttu). Mida rohkem häälepaelad vibreerivad, seda valjem on hääl.

probleemne küsimus : Kas kõnehelid tekivad sisse- või väljahingamisel? (väljahingamisel).

Artikuleeritud kõne tekkeks on vajalikud keele, hammaste ja huulte teatud asendid. Suu ja ninaõõs võimendavad heli, rikastavad seda erinevate varjunditega. Kõne moodustamise protsessi nimetatakse artikulatsiooniks ja see moodustub kuni 5-aastastel lastel.

Tarzani karje salvestus

    Karjumine kahjustab häälepaelu, mis võib põhjustada põletikku, kähedust või häälekaotust. (Tarzani karje salvestis, mängis Johnny Weissmuller – maailmarekordiomanik ja olümpiavõitja ujumises. Neli inimest karjusid koos temaga).

    Sosistades sidemed lõdvestuvad ega sulgu täielikult.

    Sagedased hingamisteede põletikud, suitsetamine ja alkohol avaldavad negatiivset mõju häält moodustavale aparatuurile.

E). Alumised hingamisteed: hingetoru ja bronhid.

aga). Hingetoru ja bronhide struktuur(pabertahvel, lk 19).

Kõrist siseneb õhk hingetorusse. Hingetoru on lai toru, mis koosneb 16-20 kõhrelisest poolrõngast, mis on ühendatud sidemetega. Hingetoru asub söögitoru ees. Toidu läbimisel söögitoru laieneb ja hingetoru pehme sein seda ei sega. Hingetoru sisesein on kaetud ripsepiteeliga, mis eemaldab kopsudest tolmuosakesed.

4-5 rindkere selgroolüli tasemel hingetoru jaguneb 2 bronhi jaoks ( kreeka keelest " bronhid"- hingetoru) - paremale ja vasakule. Nende sisepind on vooderdatud limaskestaga, mis sisaldab ripsepiteeli koos näärmerakkudega. Siin jätkub õhu küllastumine veeauruga ja selle puhastamine. Nad sisenevad paremasse ja vasakusse kopsu. Kopsudes hargnevad kõik bronhid nagu puu, moodustades bronhioolid on kõige õhemad niidid . Bronhioolid hakkavad otsa saama alveoolid - kopsukotid , milles gaasivahetus.

b). Hingamisteede hügieen(pabertahvel, lk 20).

    Suurte toidutükkide allaneelamisel võite hingetoru lämbuda ja blokeerida.

    Põletikuliste protsesside korral tekib köha, mis aitab eemaldada lima hingamisteedest.

pabertahvel, lk 21).

    Täitke lüngad õigete sõnadega (pabertahvel, lk 24).

See näeb välja nagu lehter, mille seinad moodustavad kõhre. Kõri kõhrede vahel on limased voldid - ... ... . Nende vaheline ruum on ... ... . Kõikumise tulemusena... ...õhu väljahingamisel on... . ...hääled erinevad pikkuse järgi... ... . Naistel on need ... kui meestel. Seetõttu on naishääl alati....

    proovige ennast (pabertahvel, lk 22,23).

(pabertahvel, lk 24).

1. Organismi elutegevus on võimalik ainult siis, kui hapnik siseneb tema rakkudesse ja süsihappegaas eemaldatakse.

2. Ninaõõnes õhku puhastatakse, soojendatakse ja niisutatakse.

4. Gaasivahetus toimub kopsude alveoolides.

(Õpilaste hindamine tunniks, kontrolltööks).

pabertahvel, lk 25).

ja hingamiselundite funktsioonid (tabel).

Loominguline ülesanne:

Millal on hingamine raske? Millised on selle rikkumise tagajärjed?

Töötage välja hingamisteede hügieeni tegevusjuhend.

pabertahvel, lehed 26.

    Kes sai täna 5?

    Kes sai "4"?

    Kes poleks oma hindega rahul? Mida peate oma skoori parandamiseks tegema?

    Andke tunnile emotsionaalne hinnang.

Alati on kasulik hinnata ennast, tuvastada raskused ja leida viise nende ületamiseks. Sõnastage järeldus tunni eesmärgi saavutamise taseme kohta

Läbi viia koos tegevuste eneseanalüüs tunnis ja enesehinnang juures

Kirjandus ja Interneti-ressursid.

PP

hädaolukord

PP

AGA

IP

hädaolukord

hädaolukord

PP

AGA

IP

IP

IP

PP

AGA

AGA

IP

PP

IP

AGA

PP

PP

AGA

IP

Kollek

Rühmatöö

Paaris töötama

Paaris töötama

Kollektiiv

Rühmatöö

Rühmatöö

Frontaalne

Paaris töötama

Individuaalne

Rühmatöö

Kollektiiv

Individuaalne

Paaris töötama

Individuaalne

Individuaalne

Kollektiiv

Individuaalne

Kollektiiv

Kollektiiv

Paaris töötama

Paaris töötama

Individuaalne

Kollektiiv

Individuaalne

Individuaalne

Individuaalne

Rakendus alates "Elektrooniline bioloogia käsiraamat. 8. klass" (ISBN 978-601-7438-01-2),

Tabel "Hingamissüsteemi struktuur ja funktsioonid."

Organid

Struktuursed omadused

Funktsioonid

ninaõõnes

Õhk siseneb ninasõõrmete kaudu, ninaõõs on vaheseinaga jagatud kaheks pooleks ning koaanide taga suhtleb ninaneeluga. Ninaõõne seinad moodustavad luud ja kõhred, mis on vooderdatud limaskestaga. Ninakäigud looklevad, limaskest on varustatud veresoontega ja kaetud ripsepiteeliga, on haistmisretseptorid.

Lõhnataju, soojendamine

sissehingatav õhk,

tolmu kinnipidamine ja eemaldamine

Kõri

Kõri paikneb kaelas 4-6 kaelalüli kõrgusel, selle külgedel on kilpnäärme sagarad ja selle taga neelu. Kõri moodustab kõhr. Neelamise ajal katab epiglottis kõri sissepääsu. Seestpoolt on kõri kaetud ripsmelise epiteeliga limaskestaga. Kõri külgmisel küljel paremal ja vasakul on süvend - kõri vatsake. Kõhred: kilpnääre, epiglottis, arytenoid, cricoid jne; häälepaelad, sidemed on venitatud kilpnäärme ja arütoidkõhre vahel ning piiravad hääletoru .; vooderdatud limaskestaga.

Helide ja kõne kujunemine

Hingetoru ja bronhid

Hingetoru - umbes 12 cm pikkune toru, mis koosneb kõhrelistest poolrõngastest. Hingetoru tagumine sein on pehme (koosneb sidekoe membraanist), külgneb söögitoruga. Seestpoolt on see vooderdatud ka limaskestaga, mis sisaldab lima eritavaid näärmeid. Kaelast siseneb hingetoru rindkereõõnde ja jaguneb kaheks bronhiks (hingetoru bifurkatsioon). Bronhid sisenevad kopsu ja jagunevad seal väiksemateks bronhideks.

Õhu läbipääs

Kopsud

Need on vormitud koonused : ülemine - kitsendatud osa - ülemine ja alumine - laiem - alus. Iga kopsu südame poole jääval küljel on süvendid (kopsu väravad), mille kaudu läbivad bronhid, kopsunärv, veri ja lümfisooned. Bronh hargneb igas kopsus. Bronhid, nagu hingetoru, sisaldavad oma seintes kõhre. Bronhide väikseimaid harusid nimetatakse bronhioolideks, neil ei ole kõhre ega näärmeid, kuid need on varustatud lihaskiududega ja on võimelised ahenema (bronhiolaarsed spasmid). Paremal kopsul on kolm sagarat ja vasakul kaks. Iga kopsuosa koosneb segmentidest: paremas kopsus on 11 segmenti, vasakus - 10. Iga segment koosneb omakorda paljudest kopsusagaratest. Bronhioolid lähevad jätketeks - alveolaarseteks käikudeks, mille seintel on väljaulatuvad osad, mida nimetatakse kopsuvesiikuliteks ehk alveoolideks (nende läbimõõt on 0,2-0,3 mm). Alveoolide seinad koosnevad ühest epiteelikihist ja nendega külgnevad kapillaarid.

Gaasivahetus

Pleura

2 sidekoe ümbrise lehte:

    kopsu pleura

    parietaalne pleura

Nende vahel - pleuraõõs + pleura vedelik

Vähendab hõõrdumist, kui

hingamine

Kasutatud allikate loetelu

1. Alimkulova R. Bioloogia. Almatõ: "Atamura", 2008 - 288 lk.

2. Bogdanova T.L., Solodova E.A. Bioloogia. Kataloog. M.: "AST - PRESS". 2001 - 815 lk.

3. Zverev I.D. Lugemisraamat inimese anatoomiast, füsioloogiast ja hügieenist. M .: "Valgustus", 1978. -239 lk.

4. Lipchenko V.Ya., Samusev R.P. Inimese normaalse anatoomia atlas.M .: "Meditsiin", 1988. -320ndad.

5. Rezanova E.A., Antonova I.P., Rezanov A.A. Inimese bioloogia tabelites ja diagrammides. M .: "Izdat - kool", 1998. - 204s.

Interneti-ressursid:

1. “Elektrooniline bioloogia käsiraamat. 8. klass "(Volkova T.V.,ISBN 978-601-7438-01-2),

2. www. yandex. et-otsing -pildid

3. www. imfan. kz < http:// www. imfan. kz> - bioloogiaõpetaja Ratushnyak N.A isiklik sait.

4. www. kiivi. kz < http:// www. kiivi. kz> - videofailid

5.< http:// mirbiologii. et/8- klass>

6.< http:// www. uchportaal. et>

8.myshared.ru›slide/778318/

9.nsportal.ru›…razrabotka…uroka…znachenie-stroenie-i

10.www.uchportal.ru/


Volkova Tatjana Viktorovna,

bioloogia õpetaja,

Hinne: 8

Tunni teema: Hingamise tähendus. Hingamissüsteemi struktuur.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

    anda mõiste hingamise kui elutähtsa protsessi tähendusest;

    teadma hingamiselundite ehituslikke iseärasusi seoses nende funktsioonidega;

Arendamine:

    oskus analüüsida, võrrelda, teha järeldusi;

    kujundada õpilastes oskust omandatud teadmisi elus rakendada;

    lahendada probleemseid ja intellektuaalseid probleeme.

Hariduslik:

    kasvatada lugupidamist oma keha, oma tervise ja teiste tervise vastu.

Tunni tüüp: uute teadmiste uurimise ja esmase kinnistamise tund probleemõppe elementidega.

Õppevorm: individuaalne, frontaalne, töö rühmades.

Õppemeetodid: verbaalne, visuaalne, praktiline.

Varustus: kõri mudel, inimese torso siseorganitega, pabertahvel, videomaterjalid "Hingamise tähendus", "Ninaõõne ehitus", "Aevastamine ja köha",

"Elektroonilise bioloogia käsiraamat" (ISBN 978-601-7438-01-2).

Tundide ajal:

ma . Org. hetk.

II . Uue materjali õppimine.

(ISET "hingamissüsteemi" kasutamine).

Hingamise ajal loodan.

(Rooma luuletaja Ovidius).

1. Hingetõmme- füsioloogiliste protsesside kogum, sealhulgas gaasivahetus keha ja keskkonna vahel ning keeruline biokeemiliste reaktsioonide ahel, mis hõlmab hapnikku.

2. Hingamise tähendus:

Organismi varustamine hapnikuga ja selle kasutamine redoksprotsessides;

Orgaaniliste ühendite oksüdatsioon (lagundamine) koos energia vabanemisega;

Süsinikdioksiidi moodustumine ja eemaldamine;

Osade ainevahetuse lõpp-produktide eemaldamine: veeaur, ammoniaak, vesiniksulfiid ja muud gaasid.

3. Hingamissüsteem: kopsud ja hingamisteed - ninaõõs, ninaneelu, kõri, hingetoru, bronhid.

Töötage rühmades vastavalt ülesandele, kasutades R. Alimkulovi toimetatud lõike 37 materjali, täitke tabel "Hingamissüsteemi ehitus ja funktsioonid":

Osakonna nimi

Struktuur

Funktsioonid

ninaõõnes

Kõri

Hingetoru ja bronhid

Kopsud

Pleura

4. Kopsude elutähtsus - suurim õhuhulk, mida inimene saab välja hingata pärast võimalikult sügavat hingetõmmet. See võrdub 3500 kuupmeetriga. VC-d mõõdetakse spiromeetriga.

Täitmine l / r. 9 (6): VC mõõtmine.

5. Hingamise sügavus ja sagedus alates

Neuro - humoraalne regulatsioon;

hapniku osarõhk atmosfääris;

Vanus ja sugu.

kehaline aktiivsus;

Inimese füüsiline seisund.

6. Hingamise reguleerimine

Närviregulatsioon

Tahtmatu regulatsioon Vabatahtlik regulatsioon

hingamise sagedus ja sügavus hingamise sagedus ja sügavus

läbi viidud

Ajupoolkerade pikliku ajukoore hingamiskeskus

Mõju külmale, valule ja Võime meelevaldselt kiirendada

teised retseptorid võivad hingamise peatada või peatada

Humoraalne regulatsioon

Hingamise sagedus ja sügavus

kiirendama aeglustama

Liigne CO2 CO2 puudumine

7. Hingamisteede haigused: kopsuvähk, tuberkuloos, bronhiit, SARS, kopsupõletik, bronhiaalastma, allergiline riniit, gripp.

8. Hingamissüsteemi negatiivselt mõjutavad tegurid:

Atmosfääri keskkonnareostus;

metsade hävitamine ja ookeanide saastamine;

Suitsetamine (tubakasuits ja tõrv;

Vale hingamine;

nakkushaiguste tekitajad.

9. Õige hingamise tingimused:

Sügav, rütmiline hingamine läbi nina;

Kopsude täielikuks ventilatsiooniks hingamise ajal kasutatakse rindkere ja diafragmat;

Hingamise hõlbustamiseks jälgige seistes ja istudes keha õiget asendit;

Ventileerige ruume;

Siseõhk ei tohi olla tolmune, liiga kuiv ega liiga niiske.

Sh. Fixing:

1. Inimene võib elada ilma toiduta mitu nädalat, ilma veeta - mitu päeva, ilma hapnikuta - mitte rohkem kui 10-20 minutit. Miks?

2. Rooma poeet Ovidius kirjutas: "Kui ma hingan, loodan." Mida ta öelda tahtis? Põhjenda oma vastust.

3 . Selgitage Majakovski sõnu:

Inimest kasti panna ei saa.

Tuuluta oma kodu paremini ja sagedamini...

4. Lahendage probleem: Kui palju õhku (kuupmeetrit) kulutab 25-liikmeline klass 45 tunni tunni jooksul hingamisele, kui üks üheksandik teeb keskmiselt 16 hingetõmmet 1 minuti 500 cm kuupõhu kohta?

5. Vasta järgmisele küsimusele kirjalikult:

Kuidas on kopsude ehitus seotud nende funktsiooniga?

6). Seletama:

    Miks on hingetorul poolrõngad ja bronhidel kõhrekoest rõngad?

    Kuidas sa arvad Miks on suitsetajatel sageli hääl kähe?

täiskasvanud?

    Miks süda seiskub, kui hingamine on häiritud?

    Miks pidasid M. Lomonosov ja E. Zola tööstustolmu eriti ohtlikuks? Motiveerige oma vastust.

7). Joonistega töötamine:

AGA). Mõelge joonisele 1 "Hingamisorganid", mis on sellel numbritega tähistatud

1- 11. Vastus kirjalikult: miks peaks hingama läbi nina?

Joonis 1 "Hingamisorganid".

B). Mõelge joonisele 2 "Kõru struktuur", mis on sellel tähistatud numbritega 1-5. Miks sa arvad, et ei tohiks kõva häälega karjuda?

Joonis 2 "Kõru struktuur."

8. Täitke tekst lünkade asemel vajalike sõnadega / õiges tähes / näidatud sulgudes:

(kõri, heli, neelu, helitugevus, suu, tämber, nina, helikõrgus).

9 . Taasta tekst:

B, O, L, D, O, R, D, O, E

Kuidas sa seda seletad?

10 . Kirjutage üles valede otsuste arv:

1. Hingamisteed algavad ninaõõnest.

2. Hingamiskeskus asub väikeajus.

3. Sissehingamine toimub ilma energiakuludeta.

4. Õhk liigub kõrist trohheasse.

5. Kopsud on seotud hingamisteedega.

6. Kogelemine on närvihaigus.

7. Tuberkuloosi tekitajaks on Kochi batsill.

8. Väljahingamisel rindkere maht väheneb.

D/W: abstraktne.

Selgitage ütluse tähendust:

"Kui ma söön, olen kurt ja tumm." Miks toit kõri ei sisene?

Tunni lisa

"Hingamissüsteemi organite struktuur ja funktsioonid":

Osakonna nimi

Struktuur

Funktsioonid

ninaõõnes

Keerulised ninakäigud. Limaskest on rikkalikult varustatud veresoontega ja kaetud ripsepiteeliga, millel on näärmed.

Lõhn.Õhu soojendamine (või jahutamine) ja niisutamine. Tolmu kinnipidamine ja eemaldamine. Refleksne aevastamine. Bakterite hävitamine.

Kõri

Kõhred: kilpnääre, epiglottis, arütenoid jne. Arütenoidi ja kilpnäärme kõhre vahel on häälepaelad kõhredega venitatud, moodustades hääletoru. Kõriõõs on vooderdatud limaskestaga.

Helide ja kõne kujunemine.

Refleksköha, millega kaasneb tolmu retseptorite ärritus. Neelamise ajal sulgeb epiglottis kõri sissepääsu.

Hingetoru ja bronhid

Toru pikkus 10 - 12 cm kõhreliste poolrõngastega. Tagasein on elastne, piirneb söögitoruga. Alumises osas hargneb hingetoru kaheks peamiseks bronhiks. Seestpoolt on hingetoru ja bronhid vooderdatud limaskestaga.

Tagage õhu vaba läbipääs.

Kopsud

Paarisorgan. Väikesed bronhid, bronhioolid, kopsuvesiikulid (alveoolid). Alveoolide seinad on moodustatud ühest epiteelikihist ja tihedast kapillaaride võrgust.

Gaasivahetus läbi alveolo-kapillaarmembraani. Epiteelirakud eritavad ainet, mis takistab alveoolide kokkukleepumist ja neutraliseerib kopsudesse sattunud m.o.

Pleura

Väljaspool on iga kops kaetud kahe sidekoe membraaniga: kopsupleura külgneb kopsudega, parietaalne pleura rinnaõõnde. Kahe pleura lehe vahel on pleuraõõs, mis on täidetud pleura vedelikuga.

Alarõhu tõttu sisse pleura õõnsus

Sissehingamisel venitatakse kopsud. Pleuravedelik vähendab hõõrdumist hingamisel.